CeestahcCeestahc
Main / Sympozjum EBHC / Kolacja z ekspertami
Sympozjum EBHC

Przejdź do Systemu Zamówień Elektronicznych
Kolacja z ekspertami
Uwaga! Ze względu na osiągniecie limitu miejsc zamknęliśmy rejestrację na kolację z ekspertami. Zgłoszenia przyjmujemy już tylko na udział w sesjach.
Zapraszamy na kolację z ekspertami na
XIX-wieczną holenderską barkę "Alrina"

Temat spotkania: Ahoj, żeglarze !
Czas: poniedziałek, 11 grudnia 2017, o godz. 20.00
Miejsce: Barka "Alrina", Bulwar Kurlandzki koło Kładki o. Bernatka, Kraków
Uwaga! Liczba miejsc na kolację z ekspertami ograniczona.
Po wyczerpaniu limitu zgłoszenia będą możliwe tylko na udział w sesjach.
W sercu Krakowa, na Wiśle, gdzie Kładka o. Bernatka łączy Kazimierz z Podgórzem, zacumowana jest "Alrina" - holenderska barka z XIX wieku. Jest najstarsza, największa i jedyna w Polsce. Jedna z trzech w Europie. Perła wśród tego typu łodzi. Dzięki ludziom z pasją została fachowo odrestaurowana, nabierając wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru.
Atrakcją wieczoru, równie kultową jak "Alrina" (choć nie tak starą), będzie Mirek "Koval" Kowalewski – przesympatyczny polski shantymen (choć samo woli określenie "wykonawca pieśni szuwarowo-bagiennej"). Koval wraz z zespołem "Zejman & Garkumpel" są twórcami niezliczonych piosenek o tematyce żeglarskiej oraz niestrudzonymi krzewicielami żeglarstwa wśród najmłodszych. Mimo notorycznego umniejszania swoich dokonań i doświadczeń Mirek to również autor felietonów w prasie fachowej i doświadczony żeglarz, który m.in. opłynął Przylądek Horn.
Mirek ‘Koval’ Kowalewski

Historia "Alriny"
Zbudowana w 1889 roku "Alrina" to prawdziwy unikat. Ma ponad 53 metry długości i bogatą przeszłość. W Europie wyprodukowano tylko trzy barki o takich gabarytach, a Holendrzy uznali, że "Alrina" jest na tyle wyjątkowa, by uwiecznić jej podobiznę na znaczkach pocztowych.
Barka Alrina z ładunkiem drewna

Dlatego kiedy w 2003 roku sprzedana polskiej firmie "Alrina" opuszczała Rotterdam, w Holandii wybuchł skandal, że dopuszczono do zbycia za granicę tak cennej historycznie jednostki. Na dyskusje było jednak za późno – zabytkowa barka miała już nowego właściciela i wyruszyła w niemal 10-miesięczny (i jak się miało okazać burzliwy) śródlądowy rejs do Polski. Między innymi na granicy polsko-niemieckiej dotychczasowy kapitan barki odmówił zejścia na ląd.
"Alrina" przeszła kilkuletni remont, adoptujący ją do nowych celów. Barka zachowuje swój tradycyjny wygląd, z przepięknymi krzywiznami burt i wzniesionym dziobem, jakiego nie spotkacie u innych śródlądowych jednostek. Nad dwoma ładowniami nadbudowano dach i przekształcono je w sale: konferencyjną oraz restauracyjną, w której mieści się unikatowy bar inspirowany łachą piasku. Na pokładzie zachowano oryginalny podział przestrzeni z podwyższonym achterdekiem i centralną platformą. Dodano tylko zadaszenie, pozwalające cieszyć się urokami przebywania na pokładzie nawet zimą.
Barka Alrina - sala konferencyjna

Barka Alrina - bar

Barka Alrina - bar

Barka Alrina - bar

Barka Alrina - bar

Barka Alrina - bar

Najbliższe wydarzenia XII Sympozjum EBHC 2017
Galeria zdjęć
Prezentacje wykładów

Polecamy

SMA Congress
• Serwis refundacyjny:
IKAR Pro Dobre Programy Zdrowotne
• Używamy narzędzia:
Freshmail.pl
 
© Ceestahc.org   Wykonała: Agencja A.R.T.   Wyświetleń:19900, Data modyfikacji:2017-12-08