CeestahcCeestahc
Main / Sympozjum EBHC / Kolacja z ekspertami
Sympozjum EBHC
Zdrowa wątroba
Przejdź do Systemu Zamówień Elektronicznych
Kolacja z ekspertami
O Sympozjum Agenda Prelegenci Kolacja z ekspertami Partnerzy Warunki udziału Galeria zdjęć

Final programme | 4 października 2018      

Zapraszamy na kolację z ekspertami do
Browaru Lubicz

Temat spotkania: kosmos
Czas: poniedziałek, 8 października 2018, o godz. 20.00
Miejsce: Browar Lubicz, ul. Lubicz 17J, Kraków
Uwaga! Liczba miejsc na kolację z ekspertami ograniczona.
Po wyczerpaniu limitu zgłoszenia będą możliwe tylko na udział w sesjach.

Historia Browaru Lubicz
Korzenie browaru sięgają roku 1840, kiedy to szwajcarski piwowar Rudolf Jenny założył browar na gruntach miejskich, leżących w dzielnicy Wesoła. Od 1857 roku browar produkował już 15 tys. wiader piwa rocznie tj. ok. 850 tys. litrów. Od początku 1879 roku browarem zawiadywali synowie Johna: Rudolf, Alfred i Hugo - pod nazwą „Browar J. A. Johna Synowie”. Właściciele doprowadzili browar do rozkwitu, a jego wyroby zdobywały nagrody na wielu wystawach rolniczo-przemysłowych w Galicji. Piwo krakowskie należało do czołówki piw galicyjskich drugiej połowy XIX wieku.

Browar Lubicz
W 1880 roku wizytował Kraków cesarz Franciszek Józef. W związku z wizytą odświętnie udekorowano budynki browaru. Ówczesny kronikarz zanotował: „(…) browar Johna, świetnie przystrojony. Nad bramą wjazdową umieszczony był wielkich rozmiarów transparent z cyfrą cesarską, poniżej herby Polski i Rusi, powyżej chorągwie z herbami Polski i miasta Krakowa, a na środku ogromna chorągiew cesarstwa. W podwórzu piramida z beczek osłoniona chmielem. Na kominie machiny parowej 40 metrów wysokim, obwieszonym wieńcami, powiewały ku dołowi flagi i umieszczony tam był reflektor, pod którym płonął ogień czerwony, a podczas przejazdu Najjaśniejszego Pana spalono białe ognie bengalskie. Najjaśniejszy Pan zwrócił uwagę na tę niezwykle świetną iluminację. (…)”. Pokaz musiał wypaść imponująco, ponieważ wspominano go jeszcze rok po wizycie Franciszka Józefa w Krakowie.

Browar Lubicz
W 1889 roku browar uruchomił własną elektrownię dla oświetlenia budynków administracji, warzelni, a także placu browarowego. Była to jedna z pierwszych elektrowni w Krakowie. W listopadzie 1903 roku browar kupił znany przemysłowiec i piwowar Jan Albin br. Götz. Od 1905 roku zakład nosił nazwę „Browar i Słodownia Jan Götz Okocimski, dawniej Johna J. A. Synowie”. W latach I Wojny Światowej, browar wstrzymał działalność, którą wznowiono w 1919 roku. W czasie II Wojny Światowej Niemcy utworzyli firmę „Brauerei und Industriewerke GmbH in Krakau”, która dzierżawiła browar do końca 1944 roku. Browar produkował piwo lekkie dla potrzeb wojska niemieckiego oraz przetwory warzywne i owocowe.
Po nacjonalizacji, jako „Państwowy Browar w Krakowie”, podlegał Centralnemu Zarządowi Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu, a w 1951 roku przekształcono go w „Krakowskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze w Krakowie”. Całą firmę włączono do „Zakładów Piwowarskich w Okocimiu” w 1968 roku. W 1985 roku zespół zabudowań browaru przy ulicy Lubicz 15-17 został wpisany na listę rejestru zabytków Krakowa. Ze względu na lokalizację bliską centrum miasta w 2001 roku browar zamknięto z przyczyn logistycznych i ekologicznych.

Browar Lubicz
Po dziesięciu latach od zamknięcia browaru uzyskano zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przebudowę kompleksu. Podstawowym celem projektu było przywrócenie miastu zdegradowanego obszaru poprzemysłowego, z zachowaniem wartościowych historycznie elementów. Najciekawszym z zachowanych obiektów jest budynek Dawnej Słodowni, unikalny przykład architektury poprzemysłowej. To właśnie w tym miejscu powstała Restauracya Browarna Browar Lubicz, kontynuująca piwowarskie tradycje tego miejsca. Urządzenia browarniane dostarczyła firma Joh. Albrecht Brautechnik z siedzibą w Monachium, jeden z najlepszych i uznanych w świecie producentów mikrobrowarów. Nowoczesne urządzenia w połączeniu z tradycyjną technologią produkcji, nadzorowaną doświadczonych piwowarów gwarantują najwyższą jakość produkowanego piwa.
Browar Lubicz

Browar Lubicz

Browar Lubicz
Kolacja z ekspertami, która odbywa się tradycyjnie wieczorem pierwszego dnia Sympozjum jest całkowicie sfinansowana ze składek uczestników Sympozjum. Źródło finansowania wydarzeń o charakterze rozrywkowym nie pochodzi od innowacyjnych firm farmaceutycznych będących członkami INFARMA. Źródło finansowania jest wyraźnie wskazane na internetowej stronie organizatora i ogólnodostępne dla opinii publicznej.


 
© Ceestahc.org   Wykonała: Agencja A.R.T.   Wyświetleń:22026, Data modyfikacji:2018-10-30