CeestahcCeestahc
Main / EBM-HTA / S³ownik EBM/HTA
EBM-HTA
Zdrowa w±troba
Przejd¼ do Systemu Zamówieñ Elektronicznych




A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | W | X | Y | Z





B

Znaleziono 45 hase³.

Badanie analityczne

analytical study
1. badanie analityczne, w odró¿nieniu od badania opisowego, opiera siê na testowaniu przyjêtych hipotez i mo¿e byæ przekrojowe, kohortowe i kliniczno-kontrolne [9]
2. badania z zakresu epidemiologii analitycznej w onkologii stanowi± istotn± kontynuacjê badañ opisowych i s± niezbêdne do analizy ewentualnych przyczynowo-skutkowych powi±zañ miêdzy zmien-nymi, scharakteryzowanymi w prowadzonych wcze¶-niej badaniach opisowych, a wystêpowaniem danego nowotworu. Ocena zaobserwowanych zale¿no¶ci, np. miêdzy zachorowalno¶ci± na nowotwory a okre¶lonymi czynnikami ryzyka, w kategoriach przyczynowo-skutkowych, umo¿liwia wskazanie sposobów zapobiegania chorobie. Analityczne badanie retrospektywne ma na celu poznanie czynników etiologicznych, które oddzia³ywuj±c w przesz³o¶ci mog³y przyczyniæ siê do rozwoju danego nowotworu. Prospektywne badanie analityczne opiera siê na badaniu okre¶lonego czynnika ryzyka, mog±cego mieæ przypuszczalny wp³yw na rozwój danego nowotworu w przysz³o¶ci.




Badanie epidemiologiczne

epidemiological study
1. badanie maj±ce na celu uzyskanie informacji o przyczynach, rozwoju i drogach szerzenia siê okre¶lonego schorzenia
2. w onkologii – badanie maj±ce na celu uzyskanie danych odno¶nie wystêpowania i rozwoju nowotworów, wykorzystywanych m.in. w planowaniu narodowych i regionalnych programów zwalczania raka (cancer control). Badania epidemiologiczne mo¿na ogólnie podzieliæ na: badania opisowe, analityczne i eksperymentalne (interwencyjne) [9].




Badanie I fazy

eksperyment bêd±cy pierwszym etapem testowania nowego leku (substancji) na ludziach. Wstêpna ocena bezpieczeñstwa, farmakokinetyki i farmakodynamiki nowego leku, przeprowadzana najczê¶ciej na zdrowych ochotnikach, bez grupy kontrolnej [11].




Badanie II fazy

eksperyment bêd±cy drugim etapem oceny nowego leku (substancji) na ludziach. Ocena skuteczno¶ci i bezpieczeñstwa leku na grupie chorych (100-200 osób). Badane s± te¿ parametry farmakokinetyczne i ustalana optymalna dawka leku. Mo¿e byæ z za¶lepieniem i randomizacj± do podgrup np. otrzymuj±cych ró¿ne dawki [11].




Badanie III fazy

eksperyment dotycz±cy krótko i d³ugoterminowej oceny skuteczno¶ci oraz bezpieczeñstwa leku, przeprowadzana na du¿ych grupach pacjentów (nawet do kilku tysiêcy chorych) w porównaniu ze standardow± interwencj± lub z placebo; obejmuje losowy przydzia³ pacjentów do porównywanych grup (randomizacja) oraz zastosowanie za¶lepienia próby. Wyniki badañ III fazy s± podstaw± do ubiegania siê o rejestracjê leku [11].




Badanie IV fazy

badania leku zarejestrowanego i dopuszczonego do obrotu; dostarczenie informacji na temat skuteczno¶ci i bezpieczeñstwa leku w warunkach rzeczywistych, niekiedy w celu rejestracji leku dla nowych wskazañ; czêsto o ograniczonej warto¶ci naukowej ze wzglêdów metodycznych [11].




Badanie kliniczne

1. ka¿de badanie naukowe prowadzone na ludziach, dotycz±ce stanu zdrowia lub stosowania technologii terapeutycznych, diagnostycznych lub profilaktycznych. Podzia³ m.in. na: randomizowane lub nierandomizowane, eksperymentalne lub obserwacyjne, z grupa kontroln± lub bez grupy kontrolnej, prospektywne lub retrospektywne [11]
2. ka¿de badanie prowadzone z udzia³em ludzi w celu odkrycia lub weryfikacji klinicznych, farmakologicznych lub farmakodynamicznych skutków dzia³ania jednego lub wielu badanych produktów, lub w celu zidentyfikowania dzia³añ niepo¿±danych jednego lub wiêkszej liczby badanych produktów, lub ¶ledzenia wch³aniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania jednego lub wiêkszej liczby badanych produktów, maj±c na wzglêdzie ich bezpieczeñstwo i skuteczno¶æ [14]
3. ka¿de badanie, którego uczestnikami s± ludzie, i które ma na celu odkrycie lub weryfikacjê klinicznego, farmakologicznego i/lub innego farmakodynamicznego skutku jednego lub wiêcej badanych produktów leczniczych, i/lub identyfikacjê jakichkolwiek skutków niepo¿±danych jednego lub wiêcej badanych produktów leczniczych, i/lub badanie wch³aniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania jednego lub wiêcej produktów leczniczych w celu okre¶lenia jego (ich) bezpieczeñstwa i/lub skuteczno¶ci [17].




Badanie kliniczne otwarte

1. badanie kliniczne, w którym nie zastosowano za¶lepienia próby, czyli zarówno pacjent uczestnicz±cy w badaniu, jak i lekarz wiedz±, jak± interwencjê otrzymuje konkretny uczestnik badania. Badanie mo¿e byæ randomizowanym lub bez randomizacji [12]
2. badanie kliniczne, w którym badacz decyduje, jak± interwencjê otrzyma okre¶lony pacjent (alokacja nielosowa); czasem tego typu badania nazywane s±: „open label”, jednak bywa, ¿e niektóre z badañ, tak nazywanych s± randomizowanymi [11].




Badanie kliniczne pierwotne

primary study
badanie oryginalne, w którym zbierane s± i agregowane dane pojedynczych pacjentów zgodnie z protoko³em badania. Kryteria w³±czania i wykluczania dotycz± pojedynczych osób, które wyrazi³y ¶wiadom± zgodê na udzia³ w badaniu [12].




Badanie kliniczno-kontrolne

case-control study
1. badanie obserwacyjne wy³±cznie retrospektywne, dotycz±ce danej choroby lub nara¿enia na ni±, gdzie istnieje grupa z okre¶lonym stanem chorobowym, a grupa kontrolna obejmuj±ca zdrowe osoby jest do niej dobrana za pomoc± restrykcji lub parowania, tak aby ró¿nica dotyczy³a jedynie nara¿enia na czynnik szkodliwy lub wystêpowania okre¶lonych czynników prognostycznych [11]
2. badanie obserwacyjne, w którym poszukuje siê zwi±zku miêdzy dan± ekspozycj± a wyst±pieniem okre¶lonego punktu koñcowego, porównuj±c retrospektywnie ekspozycjê (odsetek nara¿onych) w grupie osób, u których punkt koñcowy wyst±pi³, z ekspozycj± w odpowiednio dobranej grupie osób kontrolnych, u których punkt koñcowy nie wyst±pi³ [13].




Badanie kohortowe

cohort study
1. badanie obserwacyjne obejmuj±ce kohortê, czyli jednolit± pod pewnym wzglêdem grupê osób nara¿onych i nie nara¿onych na okre¶lony czynnik ryzyka, wy³onion± z populacji ogólnej, zgodnie z kryteriami w³±czenia i wykluczenia, u których obserwuje siê wystêpowanie danego punktu koñcowego. Mo¿e byæ zarówno badaniem prospektywnym (najczê¶ciej), jak i retrospektywnym/historycznym (gdy kohorta jest wy³aniana w przesz³o¶ci) [11]
2. badanie obserwacyjne, w którym ocenia siê prospektywnie wyst±pienie okre¶lonego punktu koñcowego w grupach (kohortach) osób nara¿onych i nie nara¿onych na dany czynnik lub interwencjê, u których ten punkt koñcowy na pocz±tku obserwacji nie wystêpowa³. W badaniu kohorty historycznej grupy nara¿ona i nienara¿ona s± identyfikowane w przesz³o¶ci i „obserwowane” ku tera¼niejszo¶ci pod wzglêdem wystêpowania punktu koñcowego [13].




Badanie naprzemianleg³e

cross-over desing study
eksperyment kliniczny oparty na za³o¿eniu, ¿e grupa chorych, po przyjêciu serii danego leku, otrzymuje seriê nastêpnego leku, a inna grupa chorych przyjmuje te leki w odwrotnej kolejno¶ci. Przy ocenie wyników badania nale¿y uwzglêdniaæ mo¿liwo¶æ przeniesienia efektu dzia³ania pierwszego leku na okres podawania kolejnego leku [9].




Badanie nieeksperymentalne

non-experimental study, survey study
badanie polegaj±ce na zbieraniu informacji, uzyskanych nie na podstawie eksperymentu, ale np. wywiadu (rozmowa bezpo¶rednia, telefoniczna) lub ankiet [9].




Badanie postmarketingowe

post-marketing l study
badanie skutków dzia³ania leków wprowadzonych na rynek, pozwalaj±ce na uzyskanie informacji odno¶nie mo¿liwo¶ci zastosowania leku w konkretnych wskazaniach oraz jego ewentualnych skutków ubocznych, itp. [9].




Badanie potwierdzaj±ce

confirmatory study
badanie maj±ce na celu dostarczenie dowodu na skuteczno¶æ (efficaty) zastosowanego leczenia poprzez badanie okre¶lonej wcze¶niej hipotezy badawczej, odpowiadaj±cej hipotezie testowanej po zakoñczeniu eksperymentu. Wiêkszo¶æ badañ potwierdzaj±cych obejmuje tak¿e analizy poszukiwawcze, stanowi±ce podstawê do prowadzenia dalszych badañ [9].




Badanie pragmatyczne

pragmatic l study
badanie prowadzone w celu uzyskania informacji potrzebnych do planowania dzia³añ ukierunkowanych na poprawê stanu zdrowotnego lub opieki zdrowotnej w okre¶lonej populacji, tak¿e w oparciu o ocenê wcze¶niejszych dzia³añ [9].




Badanie prospektywne

prospective study
1. model badania, w którym oceniane punkty koñcowe (efekty zdrowotne) pojawi± siê w obserwowanej próbie w przysz³o¶ci w stosunku do pocz±tku obserwacji [11]
2. badanie, w którym grupa uczestników jest rekrutowana i obserwowana zgodnie z kryteriami opisanymi w protokole [14].




Badanie przekrojowe

cross-sectional study
1. badanie oceniaj±ce wystêpowanie okre¶lonego stanu chorobowego w danym punkcie lub przedziale czasu. Wyniki mog± byæ podawane na dany dzieñ, w konkretnym miesi±cu lub roku. W przypadku wystêpowania okre¶lonego schorzenia ocenia siê chorobowo¶æ. Mo¿e dotyczyæ ca³ej populacji lub wy³onionej reprezentatywnej próby [11]
2. w onkologii – badanie zale¿no¶ci miêdzy wystêpowaniem chorób nowotworowych (chorobowo¶ci±) a badanymi zmiennymi, przy czym obecno¶æ lub brak nowotworu i badanych zmiennych jest okre¶lana dla wszystkich cz³onków badanej populacji lub wybranej grupy w okre¶lonym czasie. Obecno¶æ lub brak choroby oraz obecno¶æ lub brak innych zmiennych okre¶lone s± dla ka¿dego cz³onka badanej populacji lub jej próby, na ogó³ w tym samym punkcie czasu. Zwi±zek miêdzy czynnikami ryzyka zachorowania a wyst±pieniem lub nie choroby nowotworowej jest okre¶lany na podstawie poziomu chorobowo¶ci w podgrupach ró¿ni±cych siê stopniem nara¿enia lub poziomu czynników ryzyka, w odniesieniu do ró¿nego poziomu chorobowo¶ci [9]
3. badanie zwi±zku miêdzy wystêpowaniem okre¶lonej choroby a ekspozycj± na dany czynnik w okre¶lonej populacji i jednym punkcie czasowym. Ekspozycjê i wyst±pienie punktu koñcowego (choroby) ocenia siê jednocze¶nie, w przeciwieñstwie do badañ kliniczno-kontrolnych (wychodzi siê od punktu koñcowego i wstecz ocenia ekspozycjê) i kohortowych (wychodzi siê od ekspozycji i prospektywnie ocenia wystêpowanie punktu koñcowego) [13].




Badanie randomizowane

1. badanie eksperymentalne dotycz±ce oceny efektywno¶ci klinicznej technologii medycznych, w którym pacjenci s± losowo przypisywani do grupy badanej i kontrolnej, gdzie nastêpnie wyniki uzyskane w grupach s± porównywane. Grupa badana otrzymuje testowan± interwencjê, a grupa kontrolna standardow± interwencjê lub placebo [11]
2. badanie, w którym pacjentów przydziela siê losowo do grupy eksperymentalnej poddawanej ocenianej interwencji albo do grupy kontrolnej, a nastêpnie obserwuje wystêpowanie okre¶lonych punktów koñcowych. Ten rodzaj badañ jest szczególnie przydatny do oceny skuteczno¶ci i bezpieczeñstwa interwencji profilaktycznych i leczniczych, i uznawany za najbardziej wiarygodny. (patrz te¿ randomizacja) [13].




Badanie retrospektywne

model badania, w którym przyczyn zdarzeñ zdrowotnych poszukuje siê w przesz³o¶ci, pocz±tek badania znajduje siê w przesz³o¶ci.




Badanie stanu zdrowia ludno¶ci

population health study
badanie opisowe, etiologiczne lub wyja¶niaj±ce, maj±ce na celu uzyskanie danych dotycz±cych stanu zdrowia badanej populacji [9].




Badanie wieloo¶rodkowe

1. badanie kliniczne prowadzone w oparciu o jeden protokó³ badania, ale w wiêcej ni¿ jednym o¶rodku badawczym. Jeden g³ówny badacz odpowiada za badanie we wszystkich o¶rodkach [14]
2. w onkologii – badanie polegaj±ce na wdro¿eniu jak najprostszych i jak najtañszych (efektywnych ekonomicznie i spo³ecznie) testów diagnostycznych w du¿ych populacjach w celu wykrycia nowotworu w jak najwcze¶niejszym stadium jego rozwoju [9]
3. badanie kliniczne prowadzone wed³ug jednego protoko³u w wiêcej ni¿ jednym o¶rodku, tym samym tak¿e przez wiêcej ni¿ jednego prowadz±cego badanie. O¶rodki badawcze mog± byæ zlokalizowane w jednym Pañstwie Cz³onkowskim, w wielu Pañstwach Cz³onkowskich i/lub w Pañstwach Cz³onkowskich i pañstwach trzecich [17].




Badanie wieloo¶rodkowe

1. badanie kliniczne prowadzone w oparciu o jeden protokó³ badania, ale w wiêcej ni¿ jednym o¶rodku badawczym. Jeden g³ówny badacz odpowiada za badanie we wszystkich o¶rodkach [14]
2. w onkologii – badanie polegaj±ce na wdro¿eniu jak najprostszych i jak najtañszych (efektywnych ekonomicznie i spo³ecznie) testów diagnostycznych w du¿ych populacjach w celu wykrycia nowotworu w jak najwcze¶niejszym stadium jego rozwoju [9]
3. badanie kliniczne prowadzone wed³ug jednego protoko³u w wiêcej ni¿ jednym o¶rodku, tym samym tak¿e przez wiêcej ni¿ jednego prowadz±cego badanie. O¶rodki badawcze mog± byæ zlokalizowane w jednym Pañstwie Cz³onkowskim, w wielu Pañstwach Cz³onkowskich i/lub w Pañstwach Cz³onkowskich i pañstwach trzecich [17].




Badanie wtórne

secondary study
1. analiza bior±ca pod uwagê wiele pierwotnych badañ klinicznych dotycz±cych okre¶lonej technologii medycznych lub stanu zdrowotnego. Kryteria w³±czania i wykluczania dotycz± pojedynczych pierwotnych badañ klinicznych [11]
2. badanie, które nie uwzglêdnia danych pierwotnych, lecz w sposób jako¶ciowy lub ilo¶ciowy przedstawia wyniki licznych badañ pierwotnych [12].




Badanie zasadno¶ci

feasibility study
wstêpne badanie, którego celem jest okre¶lenie przydatno¶ci i ograniczeñ proponowanego programu zdrowotnego, zabiegu lub wiêkszego badania [9] .




Bezpieczeñstwo

safety
1. ocena potencjalnego wp³ywu szkodliwego interwencji. Dotyczy rodzaju, ciê¿ko¶ci i czêsto¶ci wystêpowania dzia³añ niepo¿±danych (dla leków) oraz powik³añ (dla technologii nielekowych). Ocena akceptowalno¶ci ryzyka i potencjalnego szkodliwego wp³ywu interwencji [11]
2. wzglêdny brak uszczerbku na zdrowiu. W badaniach klinicznych, odnosi siê to do braku dzia³añ niepo¿±danych zwi±zanych z u¿yciem produktu i mo¿e byæ ono ocenione poprzez laboratoryjne badania biologicznych próbek, specjalne testy i procedury, ocen± psychiatryczn± oraz badanie przedmiotowe i fizykalne uczestników badania [14]
3. ocena potencjalnego wp³ywu szkodliwego technologii (dzia³ania niepo¿±dane, powik³ania [76].




Bezpieczeñstwo bierne

stan obiektu przyczyniaj±cy siê do z³agodzenia nastêpstw awarii lub wypadku [75].




Bezpieczeñstwo czynne

stan obiektu umo¿liwiaj±cy zmniejszenie ryzyka lub unikniêcie awarii i wypadków [75].




Bezpieczeñstwo ¶wiadczenia zdrowotnego

wynik oceny potencjalnego szkodliwego wp³ywu ¶wiadczenia zdrowotnego na stan zdrowia [77].




Bezwzglêdna redukcja ryzyka

ARR; absolute risk reduction
1. bezwzglêdna arytmetyczna ró¿nica pomiêdzy ryzykiem wyst±pienia negatywnego punktu koñcowego w grupie kontrolnej i ryzykiem w grupie badanej. ARR okre¶la bezwzglêdn± wielko¶æ „usuniêtego” ryzyka. Im wiêksze ARR tym wiêkszy wp³yw interwencji. W przypadku identycznego wp³ywu dwóch interwencji ARR wynosi zero [11]
2. bezwzglêdna ró¿nica pomiêdzy ryzykiem w grupie kontrolnej i ryzykiem w grupie eksperymentalnej. Okre¶la bezwzglêdn± wielko¶æ „usuniêtego” ryzyka. Pojêcie stosowane w badaniach, w których ekspozycja na dany czynnik lub interwencjê zmniejsza prawdopodobieñstwo wyst±pienia niekorzystnego punktu koñcowego. W pi¶miennictwie spotyka siê tak¿e u¿ywany zamiennie z ARR skrót RD (risk difference, ró¿nica ryzyka) [13].




Bezwzglêdne zwiêkszenie korzy¶ci

ABI; absolute benefit increase
bezwzglêdna arytmetyczna ró¿nica pomiêdzy prawdopodobieñstwem wyst±pienia korzystnego punktu koñcowego w grupie badanej i takim prawdopodobieñstwem w grupie kontrolnej. Okre¶la, o ile zwiêkszy³o siê prawdopodobieñstwo wyst±pienia korzystnego punktu koñcowego w wyniku interwencji. [13].




Bezwzglêdne zwiêkszenie ryzyka

ARI, absolute risk increase
bezwzglêdna arytmetyczna ró¿nica pomiêdzy ryzykiem wyst±pienia negatywnego punktu koñcowego w grupie kontrolnej i takiego ryzyka w grupie badanej. ARI okre¶la, o ile zmniejszy³o siê ryzyko wyst±pienia niekorzystnego punktu koñcowego w wyniku interwencji [13].




B³±d I rodzaju

error of type I
1. b³±d pierwszego rodzaju pope³niany jest wówczas, gdy odrzuca siê hipotezê zerow±, pomimo, ¿e jest ona prawdziwa {78]
2. b³±d polegaj±cy na mylnym odrzuceniu prawdziwej hipotezy zerowej w wyniku przeprowadzonego testu statystycznego [9].




B³±d II rodzaju

error of type II
1. b³±d drugiego rodzaju pope³niany jest wtedy, gdy przyjmuje siê hipotezê zerow±, pomimo, ¿e jest ona fa³szywa [78]
2. b³±d polegaj±cy na mylnym przyjêciu fa³szywej hipotezy zerowej w wyniku przeprowadzonego testu statystycznego [9].




B³±d pomiaru

measurement error
1. niezgodno¶æ wyniku pomiaru z warto¶ci± wielko¶ci mierzonej; warto¶æ ta mo¿e byæ równa warto¶ci rzeczywistej (na ogó³ nie istniej±cej, charakteryzuj±cej wielko¶æ w warunkach jednoznacznie okre¶lonych w chwili badania), warto¶ci poprawnej (zbli¿onej w takim stopniu do rzeczywistej, ¿e ró¿nicê miêdzy nimi mo¿na pomin±æ) lub ¶redniej arytmetycznej wyniku serii pomiarów [78]
2. b³±d okre¶lony przez ró¿nicê miêdzy warto¶ci± obserwowan± a oczekiwan± lub rzeczywist±, spowodowany niedok³adno¶ci± pomiaru badanej zmiennej, w zwi±zku z b³êdem badacza lub u¿yciem niew³a¶ciwych metod (narzêdzi badawczych) [9].




B³±d pomiaru bezwzglêdny

ró¿nica algebraiczna miêdzy wynikiem pomiaru a przyjêt± warto¶ci± mierzonej wielko¶ci [78].




B³±d pomiaru przypadkowy

b³±d zmieniaj±cy siê w sposób nieprzewidziany, zarówno co do warto¶ci bezwzglêdnej, jak i co do znaku, przy wielokrotnym powtarzaniu pomiaru tej samej warto¶ci wielko¶ci w tych samych warunkach; b³±d pomiaru mo¿e zale¿eæ zarówno od narzêdzi pomiarowych (tarcie, luzy itp.), jak i czynników zewn. (drgañ, wahañ temperatury itp.); zale¿nie od ¼ród³a pochodzenia rozró¿nia siê b³êdy: metody pomiaru, obserwacji (np. paralaktyczny), odczytania, interpolacji i in. [78].




B³±d pomiaru systematyczny

b³±d, który przy wielokrotnym powtarzaniu pomiarów tej samej warto¶ci wielko¶ci w tych samych warunkach nie zmienia siê lub — przy zmianie warunków — zmienia siê wg znanego prawa, m.in.: b³±d wzorca miary, b³±d wykonania podzia³ki, b³±d wywo³any systematyczn± zmian± temperatury [78].




B³±d pomiaru wzglêdny

iloraz bezwzglêdnego b³êdu pomiaru przez warto¶æ wielko¶ci mierzonej zastosowanej do obliczenia tego b³êdu bezwzglêdnego [78].




B³±d próby losowej

random sampling error
b³±d okre¶lony przez ró¿nicê miêdzy rzeczywistymi parametrami w populacji generalnej i parametrami oszacowanymi w oparciu o próbê losow± [9].




B³±d selekcji

w ocenie wiarygodno¶ci badañ klinicznych odnosi siê do systematycznych ró¿nic miêdzy porównywanymi grupami w rokowaniu lub odpowiedzi na leczenie. Losowe przypisanie pacjentów do grup z odpowiednim ukryciem kodu alokacji zabezpiecza przed b³êdem selekcji. Inne sposoby wyboru, kto otrzyma badan± interwencjê, zw³aszcza pozostawianie wyboru w gestii badacza lub otrzymuj±cego interwencjê, znacznie zwiêksza prawdopodobieñstwo b³êdu selekcji, poniewa¿ decyzje dotycz±ce opieki mog± byæ zwi±zane z rokowaniem, odpowiedzi± na leczenie, sugesti± lub subiektywnymi preferencjami [11].




B³±d standardowy

standard error
patrz: miara rozproszenia , b³±d okre¶lony w postaci odchylenia standardowego szacowanego estymatora, np. ¶redniej [9].




B³±d systematyczny

systematic error
1. b³±d, który nie zmienia siê przy wielokrotnym powtarzaniu pomiarów (obliczeñ) tej samej warto¶ci w tych samych warunkach lub, przy zmianie warunków, zmienia siê wg znanego prawa [78]
2. b³±d systematyczny pope³niany jest przy projektowaniu lub wykonaniu badania; jest to b³±d, który przy wielu pomiarach tej samej warto¶ci pewnej wielko¶ci, wykonywanych w tych samych warunkach pozostaje niezmienny lub zmienia siê w funkcji pewnego parametru wed³ug znanego prawa [11]
3. nielosowy b³±d w ocenie otrzymanych rezultatów, wynikaj±cy z wadliwego doboru badanej próby, z³ego podzia³u jednostek badania, mylnej interpretacji badañ diagnostycznych, b³êdów w dokumentacji, b³êdów przy opracowywaniu i przetwarzaniu danych [9]
4. jest to systematyczne jednostronne odchylenie (pomy³ka) wyników badania prowadz±ca zwykle do przeszacowania wp³ywu interwencji. W klinicznych badaniach nieeksperymentalnych mo¿e wynikaæ z uwzglêdnienia w wynikach czynnika ryzyka, który faktycznie nie ma wp³ywu na efekt zdrowotny. Przyczyn± b³êdu systematycznego mo¿e byæ: nieprawid³owe zaprojektowanie, prowadzenie i analiza wyników badania [11]
5. systematyczne, tendencyjne zaburzenie jakichkolwiek czynników zwi±zanych z projektowaniem, prowadzeniem, analizowaniem i ocen± rezultatów badania klinicznego, które czyni, ¿e ocena efektu leczenia ró¿ni siê od jego rzeczywistej warto¶ci [14].




B³±d z utraty

systematyczny b³±d wynikaj±cy z utraty pacjentów z poszczególnych grup w okresie obserwacji [12].




B³±d zapomnienia

recall bias
b³±d wynikaj±cy z ró¿nic w dok³adno¶ci lub kompletno¶ci pamiêci o przesz³ych zdarzeniach lub do¶wiadczeniach [9].




 
© Ceestahc.org   Wykona³a: Agencja A.R.T.   Wy¶wietleñ:304885, Data modyfikacji:2012-08-16